sobota, listopada 23, 2019

O matczynej miłości i przetrwaniu, czyli recenzja książki "Świat po powodzi" Kassandry Montag.


Postapokaliptyczny świat to wizja, która towarzyszy nam od dłuższego czasu w literaturze i filmach, niezmiennie wzbudzając zaciekawienie i strach. Zmiany klimatyczne zachodzące wokół nas, problemy z ochroną środowiska naturalnego to kwestie, o których dyskutują dzisiaj i młodzi, i starzy. Czy ludzkości uda się przetrwać kolejne kryzysy, a może nie ma już dla niej ratunku? W każdym razie wielu autorów podejmuje się przedstawić swój scenariusz upadku cywilizacji, którą znamy i następstw czekających mieszkańców Ziemi po katastrofie, od której nie ma odwrotu. Jedną z takich autorek jest  Kassandra Montag, amerykańska pisarka, której debiutancka powieść "Świat po powodzi" przedstawia wyobrażenie świata, który uległ całkowitemu przeobrażeniu po współczesnym potopie, zmieniając życie  mieszkańców dawnych metropolii w zmagania o przetrwanie.

Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia, po latach powolnego podnoszenia się wód oceanicznych nadeszła chwila, w której wielka powódź zalała większość świata, który znamy. Na powierzchni niezmierzonej przestrzeni otwartej wody pozostały jedynie archipelagi nowych kolonii, utworzonych na szczytach najwyższych szczytów górskich, gdzie ludzie próbują budować nowe osiedla i żyć według nowych zasad. To idea, którą już znamy, wizje końca świata i próby jego odbudowy pokazali nam zarówno pisarze, jak i scenarzyści filmowi. Wiele z tych nowych światów ukazywało ludzkość, która przeszła przemiany, najczęściej poprzez konfrontację dobra ze złem. Niekiedy ludzkość tkwiła w stanie całkowitego upadku i zepsucia, czasem zaś podnosiła się z kolan, zaczynając od nowa.
Wizja przyszłości zaprezentowana przez autorkę powieści "Świat po powodzi" wpisuje się raczej w pierwszy scenariusz, ponieważ bohaterowie książki muszą zmagać się z przeciwnościami mocno nieprzyjaznego dla nich środowiska. 
Najważniejszymi bohaterkami powieści są Myra i jej siedmioletnia córka Pearl, które żyją wspólnie na niewielkiej łodzi i utrzymują się z połowów morskich, wymieniając ryby na rzeczy niezbędne do przeżycia. Odwiedzając coraz to nowe placówki i faktorie, Myra szuka informacji o zaginionych córce i mężu, który swego czasu podjął nieoczekiwaną decyzję, zostawiając najbliższe sobie osoby bez słowa wyjaśnienia. Pewnego razu Myra dowiaduje się, że jej starsza córka może przebywać w odległym obozowisku, gdzieś w okolicy Koła Arktycznego. Rozpoczyna się trudna i najeżona niebezpieczeństwami wyprawa matki w poszukiwaniu utraconego dziecka. Podczas podróży Myra postanawia dołączyć do napotkanego po drodze statku, którego załoga pragnie zbudować nową społeczność w nowym i niebezpiecznym świecie. Ale splot wydarzeń, skrywane tajemnice i dążenie do niemożliwego sprawiają, że główna bohaterka stanęła przed najtrudniejszym dla siebie wyborem: czy ocalenie starszej córki warte jest narażania młodszego dziecka na niebezpieczeństwo. 
"Świat po powodzi" to opowieść o przetrwaniu, matczynej miłości i nadziei na przyszłość. W świecie zrównanym do kilkunastu może procent powierzchni nadającej się do życia, niekiedy tragicznym i ponurym, ale również momentami barwnym w swej nowej odsłonie, ludzkość desperacko próbuje przetrwać na różne sposoby. Ujawnia się mroczna ludzka natura, ale także najlepsze strony tych, którzy próbują zachować pamięć o dawnym świecie. To powieść o uniwersalnych prawdach, które towarzyszą nam od zarania dziejów, o matczynej miłości, pełnej niezwykłego oddania, o przyjaźni i nadziei, która bywa motorem naszych działań.
"Świat po powodzi" jest, według mnie, połączeniem wizji znanej z filmu "Wodny świat" z przygodami rodem z uniwersum "Piratów z Karaibów". Ludzkie tragedie, awanturniczy styl życia i wielka tęsknota za tym, żeby pozostawić po sobie trwały ślad to najważniejsze elementy powieści Kassandry Montag. Jak na debiut literacki  jest to powieść całkiem udana. Może spodobać się tym, którzy poszukują ciągle nowych motywów w literaturze dystopicznej. 

Tytuł: "Świat po powodzi"
Autor: Kassandra Montag
Przekład: Janusz Maćczak
Liczba stron: 432
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: HarperCollins Polska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz